Rekonstrukce rodinného domu v Kamenici nad Lipou

2017 / v realizaci / spoluautor: Ing. arch. Eva Hrubanová

KAMENICKÉ ULIČKY

Dům leží v dobře zachovalé původní zástavbě Kamenice nad Lipou, v “kamenických uličkách”. Nárožní dům má výrazný jižní štít a malý dvorek u štítu severního. K nejstarší části domu s klenutými stropy byla později přistavena novější část domu se stropy rovnými. Návrh zohledňuje tuto zajímavou skutečnost, jsou zachovány všechny klenuté prostory a materiálovým řešením je podpořena odlišná nálada “staré” a “nové” části domu. Charakteristickým rysem přízemí je komunikační osa procházející napříč celým domem, kterou zachováváme a podporujeme umístěním nového okna s průhledem ze světnice směrem do dvora. Do prostoru s trámovým stropem je umístěno schodiště do podkroví a technické zázemí domu. Nově zobytnělé podkroví je otevřeným prostorem, který umožňuje jeho variabilní využití.

Původní přístavek ve dvoře zabírá jeho velkou plochu a sedlová střecha zaslepuje podstatnou část severního štítu domu. Odstraněním tohoto přístavku se štít uvolňuje a vynikne čistý tvar domu. Půdorysná plocha nové přístavby ve dvoře je minimalizována a zastřešena lehkou plochou střechou. Tím se zvětšuje venkovní, zelená část dvorku, které dominuje solitérní strom umístěný do závěru komunikační osy přízemí domu. Nově navrhujeme propojení obytné části domu s dvorkem a nové okenní otvory směrem do dvora, do ulice je vzhled domu nezměněn.

Nezpochybnitelnou hodnotou domu je jeho příběh v čase, jsou rozpoznatelné jeho vrstvy, které byly citlivě přidávány pro potřeby tehdejších obyvatel. Věříme, že i nyní bude citlivou rekonstrukcí doplněna vrstva další a tohle prolnutí starého s novým obnoví v této chvíli sice zašlou, ale stále přítomnou specifickou atmosféru domu.