Květinářství Rosebud v Brně

2012 / realizace / Studio Archanti – Martin Daněk / publikováno v časopisu ERA 21: speciál 2013 Na vlně generace Y

„Dílna nebo showroom? Art nebo kýč? Disco nebo punk? Amélie z Montmartru nebo Matrix? Všechno z toho! Holčičárna!“

Rosebud je známé brněnské květinářství, provozované Markétou Střechovou. Od svého založení v roce 2010 se profiluje jako místo, kde se s květinami pracuje jinak než je běžně zvykem a kde vznikají svěží kreace přesahující hranice floristiky do umění a designu, často se značnou nadsázkou. Dva roky po otevření původního krámku se Markéta rozhodla využít příležitost vzniklou uzavřením sousední prodejny potravin a přesunout Rosebud přes zeď, do většího. Její nabídku na návrh nového interiéru jsme přijali s nadšením.

Základem se stala úprava podlahy a stropu. Na původní „tlačenkovou“ dlažbu byla aplikována epoxidová stěrka. Byly provedeny nové omítky a jedna ze zdí, vyzděná z nekvalitních dutinkových tvárnic byla opatřena OSB předstěnou s rastrem konzol pro možnost proměnlivé prezentace zboží. Dále se v interiéru objevila rozměrná černá tabule – fyzický odkaz k webu Rosebud, založeném na estetice psacího písma, a mobilní prodejní pult. Pro ostatní nábytek byl pouze vymezen prostor a bylo počítáno s tím, že se zde objeví starožitné kusy z původního obchodu.

Kromě obligátního vyřešení provozu, materiálů a barev obsahovalo zadání požadavek na prvek, který by výrazně poutal pozornost a zároveň charakterizoval způsob Markétiny práce, něco, co by se zákazníkovi vrylo do paměti a z nákupu květin udělalo ještě nezapomenutelnější zážitek. Tímto prvkem se stala umělá krajina či nebe, plocha ze stovky tisíc stébel, vlnící se trávník nad hlavami návštěvníků. Říkáme mu neparametrický gravitační podhled a jde o ručně tvarovaný element z plastových brček, zavěšených v pletivu neseném ocelovými lanky. Celá tato plocha je navíc seshora podsvícená a zejména k večeru vytváří značně psychedelický efekt.

archiweb