Kyber-funkcionalismus: Interiér bytu, Brno

2018 / realizace / foto: Ing. arch. Jana Liptáková

KONTEXT

Řešený byt kategorie 2+1 se nachází v bytovém domě, který byl postaven v roce 1937, jeho autory jsou architekti František Václavek a Eduard Göttlicher. Lineární pětipodlažní hmota má severojižní orientaci a sedlovou střechu. Vnější forma domu i racionální dispozice nájemního domu s malými byty odkazuje k meziválečné době vzniku, v Brně silně ovlivněné funkcionalismem.

STÁVAJÍCÍ STAV

Plocha bytu je členěna na konstrukční dvoj-trakt. Západní, užší trakt obsahuje zádveří ve střední pozici, po stranách jsou přístupné koupelna a kuchyně. Ze zádveří se prochází do dvou samostatných pokojů. Celková plocha bytu je 41,5 m2. V obytných místnostech jsou celkem tři okna, v koupelně a v zádveří jsou dvě sdružená okna se zvýšeným parapetem. V kuchyni je okno s ustupujícím parapetem.

NOVÝ STAV

Dispozice zůstává v podstatě stejná, nové je rozmístění některých funkcí v bytě. Asi nejdůležitější úpravou je zrušení kuchyně a vytvoření nové kuchyňské sestavy u střední nosné zdi v největší obytné místnosti. Na místě kuchyně je pokoj pro hosty o výměře 5 m2. Koupelna je řešena novým uspořádáním zařizovacích předmětů. V zádveří je skříňová sestava v nice u vchodových dveří, nahoře pod stropem a dole pod oknem, kde je i pračka. Pokoj pro hosty je vybaven zvýšeným lůžkem, pod kterým je úložný prostor, zbytek šířky niky ve střední nosné zdi vyplňuje svislá skříňová sestava. V ložnici je skříňová sestava z obou stran dvojlůžka a nad ním stejně jako nad dveřmi do místnosti. Postel s úložným prostorem je zapuštěna do nábytkové niky. Obytný prostor s kuchyní obsahuje na jedné straně lavici s úložným prostorem a jídelním stolem a na straně druhé zavěšenou skříňku pod televizi a sestavu polic. Kromě sezení u stolu jsou k dispozici i dvě pohodlná křesla ve střední části prostoru.

Nově jsou provedeny všechny vnitřní výplně otvorů, a to jako posuvné do stavebního pouzdra bez obložky, pozice otvorů se upravují. V celém bytě je nové podlahové souvrství s polyuretanovou stěrkou ve světle šedém odstínu. Stěny v koupelně a některé další vybrané stěny v bytě jsou opatřeny stěrkou s betonovým vzhledem.